الرئيسيةدروازهاليوميةمكتبة الصورپرسشهاي متداولجستجوليست اعضاگروههاي کاربرانثبت نامورود

شاطر | 
 

 خط میخی چیست؟

اذهب الى الأسفل 
نويسندهپيام
Admin
Admin
avatar

تعداد پستها : 1496
تاريخ التسجيل : 2008-11-18

پستعنوان: خط میخی چیست؟   4/12/2008, 07:45

خط میخی چیست؟خط میخی خطی است که توسط اقوام باستانی آسیای غربی مثل سومری ها، آشوری ها، بابلی ها، ایلامی ها و ایرانی ها از هزاره سوم پیش از میلاد تا نیمه سده اول میلادی برای نوشتن استفاده می شده است. در این خط واژه ها یا هجاها یا حروف آن از نشانه های میخ مانندی که در کنار هم قرار گرفته اند درست شده است. این میخ ها با توجه به جهت قرار گرفتنشان تشکیل چهار عنصر را می دهند. عنصر پنجمی هم وجود داردکه از ترکیب دو میخ به صورت زاویه ای با دهانه باز به سمت راست درست شده است. این احتمال می رود که سومری ها نشانه های خط میخی را در حدود 2900 پیش از میلاد در جلگه های پایین دجله و فرات، با ساده کردن خط تصویری ساخته اند . اکدی ها نیز با کوچ کردن به بابل، از سال 2400 پیش از میلاد خط میخی گرفته شده از خط تصویری را از سومری ها آموختند. ولی خط میخی اکدی سومری شکل بسیار پیچیده ای داشت . این خط بیش از 2000 نشانه و 20000 هزوارش داشت. بعدها بابلی ها با کاستن از تعداد نشانه های خط میخی، آن را به 400 تا 350 نشانه رساندند. اکدی ها با صرف نظر کردن از تاثیر معنی واژه، در شکل واژه فصل تازه ای را در تاریخ خط گشودند و از واژه نگاری به هجا نگاری توجه نمودند. در زمان فرمانروایی اکدی ها در بابل، خط میخی به آشور و ایلام نیز راه یافت و اندکی بعد کاری ها در آسیای صغیر نیز به خط میخی روی آوردند. خط میخی کمی پس از سال 2000 پیش از میلاد، به سوریه راه یافت و از این راه هیتی ها هم با خط میخی آشنا شدند. این خط حدود 1400 پیش از میلاد خط بین المللی بخش بزرگی از غرب آسیا را تشکیل می داد. در هزاره اول پیش از میلاد اورارتوها هم خط میخی آشوری را گرفتند و ایرانیان در سده پنجم پیش از میلاد، برای نخستین بار به فرمان داریوش بزرگ خط میخی پارسی باستان را از خط ایلامی درست کردند. خط میخی پارسی باستان با این گمان که از خط ایلامی گرفته شده است خط مستقلی است و آن را می توان تنها خط میخی الفبایی نامید
بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
خواندن مشخصات فردي http://kbirb.4umer.com
Admin
Admin
avatar

تعداد پستها : 1496
تاريخ التسجيل : 2008-11-18

پستعنوان: رد: خط میخی چیست؟   4/12/2008, 07:45

باغ ارم درشیراز

باغ ارم که باغ بسیار پرآوازه و زیبایی است در شهرشیراز ساخته شده و جاي آن نزدیک خاکریز رودخانه کوشک است که در گذشته درحاشیه شمال غرب شهربود اما هم اکنون دربخش شهرنشین بوده و هم اكنون باغ و عمارت ارم همچون بسیاری ازباغهای پرآوازه دیگرشیرازچندان قدیمی به نگر نمی رسند چراکه دارای زیربناهای قدیمی بسیارخوبی هستند.زیباییهای باغ شاه بسیار بی مانند است چنانکه فرصت شیرازی که چکامه سرای آن زمان بوده در چکامه اش باغ ارم را از براي داشتن گلهای زیبا ,هوای تازه و درختان سروکه به نامترین آنها درختی بنام سروناز می باشد ستوده است. پس از کودتای سال 1332 خورشیدی واسیر شدن برادران قشقایی که دارندگان باغ ارم بودند , دولت آنرا بازگيري (مصادره) کرد و به دانشگاه پهلوی که بعدها دانشگاه شیراز نام گرفت بخشید . در درازاي این زمان دیوارهای گلی پيشين را با نرده های آهنی جایگزین کردند. باغ ارم دربخش مياني شهرشیراز ودر کنار خیابان ارم ساخته شده است. این باغ را رییس ایل قشقایی بنام محمد علی خان قشقایی در قرن هجدهم ساخته و هفتاد و پنج سال پس از آن نصیرالملک آنرا خرید. این باغ با داشتن معماری زیبا, نگاره ها , کنده کاریها و کاشی کاریها دارای زیبایی و شكوه بي مانندي است.
غار علیصدر در همدان

غار علیصدر در همدان غار آبی علیصدر که در 120کیلو متری شمال غرب همدان در روستایی به همین نام هست و در روی دامنه کوه سوباشی مي باشد یکی از نغز ترین ديدگاه های بومی سرشتين در ایران بشمار می آید.به راستي این غار یک رشته بی پایان از غارهایی است که مملو از آب روشن بي رنگ است. غارآبی علیصدر در نیمه اول دهه 70 میلادی يافت شد و هم اكنون با شمار بي شماري از جهانگردان ایرانی و ديگر كشورها بازدید می شود. در برخي از بخشهای غار پهنا آن به بیشتر از 100 متر می رسد و همچنین در برخي جاها بلندي غار 10متر و باز بیشتر هم می شود. غار علیصدر یکی از زیباترین غارهای آبی جهان به شمار می رود . این غار شامل آبروهای کوچک و بزرگ مارپیچ است که همه آنها بهم راه دارند. این غار که نزديك نیم قرن از يافتن آن می گذرد دارای بازدید کننده های بسیاری در سه ماهه تابستان است.
بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
خواندن مشخصات فردي http://kbirb.4umer.com
Admin
Admin
avatar

تعداد پستها : 1496
تاريخ التسجيل : 2008-11-18

پستعنوان: رد: خط میخی چیست؟   4/12/2008, 07:46

??????? ???? ?????

?? ???? ????? ????????? ????? (?? ??? ????????? ?? ?? ????? ??????????) ???? ?? ????? ???? ???? ???. ???? ???? ????????? ???? ????? ?? ???? ???? ????? ??????? ?????? ?????? ??????? ???? ? ??????? ?? ???? ????? ???.
???? ??? ?????? ?????? ????? ??? ?????? ???? ???? ?? ????? ????? ???? ???.
?? ??? ?????? ?? ????? ????? ?? ???? ?????? ?? ???? ???? ????? ??? ??? ???? ??? ??? ?? ?? ????? ???? ?? ?? ??????.

?????? ?? ???????? ??? ???????? ?? ?????? ??????? ? ??? ??? ?? ?? ???? ??? ?? ????? (??????) ???? ???.
??? ? ?????? ??? ?? ???? ?? ???? ??? ??? ????? ?????.
???? ?????? ????? ??? ???? ???? ????? ???? ???. ?????? ?? ??????? ????? ???? ?? ?? ????? ?? ?? ????? ????? ?? ???? ??? ??????? ?? ????. ???? ???? ???? ?????? ???? ? ?? ???? ???? ??? ??? ????? ???.
?? ???? ?????? ?????? ???? ??? ?? ????? ????? ?????. ??? ?? ??? ????? ?? ???? ? ???? ????? ???.

??? ??? ?????? ???? ????? ??? ?? ???? ???????????? ?? ???????? ??? ?? ????? ?????? ?? ??? ??? ?? ??? ???? ??? ?? ??? ?????? ?? ??? ???? ??? ??? ???. ? ???????? ???? ??? ? ?????? ???? 950 ??? ???? ????? ???.
???? ??? ??? ???? ?? ???? ???? ?? ???? ??.
?? ????? ???? ???? ????? ? ??? ???? ?????? ???? ???.

????? ????? ????? ???? 1031 ?? ???? ??????? ?? ???? ??? ????? ??? ??? ? ???? ?? ??? ?? ??? ???? ????? ???? ???? ? ?? ????? ?????? ????? ??? - ?? ?? ????? ????? ?????? ?? ???? ??????- ?? ??? ???? ????? ??????? ???.
????? ??? ????? ?? ???? ????? ?? ?? ?? ?? ?????? ??? ???? ?? ?? ????? ???? ???? ????? ????? ??? ?????. ??? ????? ????? ?? ???? ?????? ???? ?? ????? ????? ?????? ?? ???? ???? ???? ? ???? ????? ?? ??? ??? ?? ?? ???? ??? ? ?????? ??? ???.
???? ??? ? ?????? ?? ???? ?????? ?????? ????? ? ???? ??? ????? ?? ??? ????? ??? ????? ? ?? ???? ????? ??? ???? ???? ??? ?? ??? ??? ?? ???? ?????? ??? 1357 ?? ?????.


?? ?? ?????? ?????? ??? ?? ??? ??? ? ???? ? ??? ??? ????? ???? ??? ???? ?? ?? ?????? ?? ????? ??? ??? ????? ???? ??? ? ?????? ??? ?????.
?? ???? ???? ????? ???? ????? ??? (?? ???? ????? ???????) ? ?? ?? ?? ?? ???? ???? ?? ???? ?? ????? ????? ??? ??? (??? ????) ??????? ?? ?? ? ???? ?? ???? ???? ??? ?????.
???? ?? ???? ????? ?? ??? ?? ??????? ?? ???? ? ???? ???? ??? ?????. ???? ??????? ?? ??? ?????? ??????? ??? ???? ??? ??? ? ????? ?? ??? ???? ?? ?? ?? ????? ???.
??? ???? ??? ???? ?? ???? ??????? ???? ? ??????? ?? ????? ??? ???? ?????.

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
خواندن مشخصات فردي http://kbirb.4umer.com
 
خط میخی چیست؟
بازگشت به بالاي صفحه 
صفحه 1 از 1

صلاحيات هذا المنتدى:شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
انجمن فرزندان ایران بزرگ :: نگارخانه-
پرش به: