الرئيسيةدروازهاليوميةمكتبة الصورپرسشهاي متداولجستجوليست اعضاگروههاي کاربرانثبت نامورود

شاطر | 
 

 چهره های ماندگار

اذهب الى الأسفل 
نويسندهپيام
Admin
Admin
avatar

تعداد پستها : 1496
تاريخ التسجيل : 2008-11-18

پستعنوان: چهره های ماندگار   5/12/2008, 13:47

به یاد جهان پهلوان

هفدهم دی ماه 1386 چهلمین سالروز درگذشت اوست. اسطوره بزرگ ورزش ایران، قهرمانی که نامش بر بیشتر ورزشگاه های این کشور نقش بسته، قهرمانی که بیش از دیگران برایش مطلب نوشته اند، از او یاد کرده اند و یادش را گرامی داشته اند. غلامرضا تختی که پیشوند جهان پهلوان با نامش عجین است و جز او هیچ قهرمانی در ذهن مردم شایسته این عنوان نیست.
در دورانی که ورزش ایران نخستین حضورهای بین المللی خود را تجربه می کرد و قهرمانان، آدم های معمولی بودند که بی تکبر در بین مردم می زیستند، روزگاری که تلویزیون نبود و رادیو تنها صدای آگاهی بخش مردم کوچه و بازار و روزنامه های رنگارنگ ورزشی بر روی هیچ دکه ای پیدا نمی شدند، نام های بزرگی در ورزش ایران سربرآوردند که تنها دلخوشی ایرانیان بودند. قهرمانانی که موفقیت هایشان تنها عامل برانگیخته شدن غرور مردم تهی دست و محروم آن زمان بود.
تختی در دهه سی ظهور کرد و از اولین حضور جهانی کشتی ایران صاحب دوبنده تیم ملی شد و بر سکوی جهانی ایستاد. او سال ها ریاضت کشید، تحقیر شد، بوی چرم تشک جزیی از بوی تنش گردید تا روزی در ملبورن بر سکوی نخست المپیک بایستد، بالاتر از قهرمانان روس و آمریکایی و مردم کشورش افتخار کنند که یکی از ایشان بالاتر از نمایندگان ابرقدرت های استعمارگر قرار گرفته و قهرمانشان غرور از دست رفته ای را به آنان بازگردانده است که سالها حسرتش را می کشیدند. او مدال های زیادی از مسابقات جهانی و المپیک دریافت کرد ولی هربار که افتخاری بر افتخاراتش افزود، تنها بار مسئولیت را بردوشش بیشتر حس کرد، نه مغرور شد، نه بر انتظاراتش از آن ها که دوستش می داشتند افزوده شد. او سال ها به عشق مردمی که دوستش داشتند و او به ایشان خالصانه عشق می ورزید، تمرین کرد و افتخار آفرید که اگر چنین نبود آبروی پانزده ساله اش در کشتی جهان را به خاطر کسب شادی بیشتر برای مردم به زیر پا نمی نهاد و در سی و شش سالگی در مسابقات جهانی شرکت نمی کرد.
از او گفتن و از او نوشتن پایانی نخواهد داشت، چراکه او جوانمردی را با افتخار درهم آمیخت تا پوریای ولی زمان خود باشد، تا جهان پهلوان لقب گیرد و یگانه قهرمان جاوید در ذهن و دل مردم سرزمینش باقی بماند.

- تختی از زبان تختی

- شعری از سیاوش کسرایی

- کسی که ماتم خود را به آسمان برد ... دکتر رضا براهنی

- تختی قصه می گوید: مهدی سهیلی

- نیارست خواری خریدن به خویش ...ادیب برومند

- چگونه باور کنم؟ یادداشتی از مرحوم جلال آل احمد

- نه با کاووس، بر کاووس ... نعمت میرزاده

- در متن غروب یک آفتاب ... کارو

- از ما به روح پاک جهان پهلوان درود ... سعید شمس انصاری

- تختی ... علی موسوی گرمارودی

- تختی از زبان بلور

- من به مردم تعظیم می کنم ... عطا بهمنش

- سال نگار زندگی جهان پهلوان غلامرضا تختی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
خواندن مشخصات فردي http://kbirb.4umer.com
Admin
Admin
avatar

تعداد پستها : 1496
تاريخ التسجيل : 2008-11-18

پستعنوان: رد: چهره های ماندگار   5/12/2008, 13:48

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
خواندن مشخصات فردي http://kbirb.4umer.com
Admin
Admin
avatar

تعداد پستها : 1496
تاريخ التسجيل : 2008-11-18

پستعنوان: رد: چهره های ماندگار   5/12/2008, 13:49

آلبوم عکس ها


بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
خواندن مشخصات فردي http://kbirb.4umer.com
Admin
Admin
avatar

تعداد پستها : 1496
تاريخ التسجيل : 2008-11-18

پستعنوان: رد: چهره های ماندگار   5/12/2008, 13:49

زندگی نامه
نابغه وزنه برداری ایران و جهان، در سال 1297 در تکیه مستوفی رشت دیده به جهان گشود. پدرش تقی خان، فردی علاقمند به ورزش بود که در رشت کارگاه سیگارسازی و جعبه سازی داشت. محمود نامجو در دوران نوجوانی، به همراه جمعی از دوستانش گروه آکروباتی راه اندازی کردند که در شهرهای مختلف به اجرای نمایش می پرداختند. بدن ورزیده او و انعطاف فوق العاده اش باعث شد خیلی زود جذب ورزش باستانی شود. او فنون اولیه ورزش را در گود زورخانه آموخت و قبل از هفده سالگی در این رشته که درآمیخته با فرهنگ اصیل ایران زمین بود، چنان تبحر یافت که بسیاری از پهلوانان آن زمان تهران به وی احترام می گذاشتند.
در سال 1316، در کلوپ ورزشی استاد میرمهدی ورزنده نام نویسی کرد و به تمرین شمشیربازی و ژیمناستیک پرداخت. ورزش وزنه برداری در آن سال ها بسیار ناشناخته بود و تنها عده قلیلی با امکانات بسیار محدود به این ورزش می پرداختند. جمعی از ایشان ازجمله عبدالله نادری در کلوپ ورزنده تمرین می کردند. نامجو در آن جا با وزنه برداری آشنا شد و به علت قدرت بدنی فوق العاده اش خیلی زود جذب این رشته ورزشی گردید و در سال 1319 در مسابقات وزنه برداری قهرمانی کشور، در دسته پروزن با ثبت رکورد 250 کیلوگرم قهرمان شد و 5/32 رکورد ایران را که متعلق به هفت صندوقها بود، شکست.
فدراسیون وزنه برداری ایران به همت عبدالله نادری و امانوئل پادگورنی در سال 1318 تأسیس شد ولی به علت وقوع جنگ جهانی دوم تا سال 1946 برای عضویت در فدراسیون جهانی منتظر ماند. در طی این سال ها نامجو در رقابت های پروزن و سپس خروس وزن بی رقیب بود و رکوردهای فوق العاده ای از خود برجای می نهاد. با تلاش فدراسیون و وزنه برداران شاخص آن دوران، تیم ملی وزنه برداری برای نخستین بار در سال 1947 برای حضور در مسابقات اروپایی فنلاند عازم سفری برون مرزی شد ولی به علت امکانات بسیار کم و عدم آشنایی به شرایط بین المللی، این تیم دیر به فنلاند رسید و عملاً نامجو از رقابت با خروس وزنان شرکت کننده بازماند. پس از آن، او مدتی به همراه تیم ملی و سپس انفرادی در کشورهای مختلف ازجمله سوئد و مصر مسابقه داد و برای نخستین بار در مصر موفق به شکستن رکورد دنیا در حرکت دو ضرب شد.
تیم ملی وزنه برداری ستون اصلی کاروان ورزشی ای بود که در سال 1948 اولین حضور ورزش ایران در بازی های المپیک را تجربه می کرد. محمود نامجو با آمادگی فراوان و رکوردهای فوق العاده، بخت اول کسب مدال طلا در دسته خروس وزن به شمار می رفت ولی در روز مسابقه به علت عدم هضم غذایی که با ناآگاهی اطرافیان خورده بود، نتوانست قدرت خود را در مبارزات حرکت پرس و یک ضرب نشان دهد و زمانی قدرت خود را بازیافت که تنها حرکت دوضرب باقی مانده بود. در حرکت دوضرب، نامجو 5/122 کیلوگرم وزنه برداشت و هرچند رکورد جدیدی برای جهان و بازی های المپیک برپا نمود ولی از دست یابی به مدال بازماند.
یک سال پس از حادثه المپیک لندن، محمود نامجو در شونینگن هلند با ثبت رکورد 315 کیلوگرم، نخستین مدال طلای تاریخ ورزش ایران در یک رقابت جهانی را بر گردن آویخت.
در سال های 1950 و 1951 او بار دیگر قهرمان دسته خروس وزن مسابقات جهانی شد و در طی این سال ها بارها و بارها رکوردهای جهانی را بهبود بخشید. زمانی که به همراه کاروان ورزشی ایران در اولین دوره بازی های آسیایی در دهلی نو حضور یافت، یکی از شناخته شده ترین قهرمانان حاضر در آن جا بود. در رقابت های وزنه برداری، او رکورد جهان را فرو ریخت تا نخستین رکورد شکن جهانی تاریخ بازی های آسیایی لقب بگیرد.
پیش از المپیک 1952 هلسینکی، نامجو رکورد 320 کیلوگرم را بارها در تمریناتش تکرار کرد ولی در اثر یک حادثه رانندگی در تهران دچار آسیب دیدگی در ناحیه کمر شد و علیرغم تلاش فراوان نتوانست بهبودی خود را تا شروع مسابقات به دست آورد. زمانی که کاروان های ورزشی کشورها در هلسینکی حاضر شدند، پادشاه فنلاند به محمود نامجو و امیل زاتوپک قهرمان شهیر دوومیدانی المپیک از کشور چکسلواکی، مدال افتخار داد و از آن ها دعوت کرد تا روزی را با هم باشند. این رویداد، خود نشان دهنده اوج محبوبیت و شهرت محمود نامجو به عنوان قهرمان بزرگ وزنه برداری جهان در آن دوران است. در رقابت های وزنه برداری دسته خروس وزن، نامجو به علت آسیب دیدگی از تکرار رکوردهای خود بازماند و با ثبت 5/307 کیلوگرم به مدال نقره رسید.
تیم ملی وزنه برداری ایران به علت شرایط نامساعد سیاسی در سال 1332 نتوانست در رقابت های جهانی 1953 شرکت کند. یک سال بعد نامجو در وین از سکوی نخست جهانی دور ماند و در 36 سالگی به مقام نایب قهرمانی جهان رسید. در این سال ها، علیرغم افزایش سنش و ظهور وزنه برداران جوان و پرقدرت شوروی و آمریکا در دسته خروس وزن، نامجو موفق به کسب سه مدال برنز در مسابقات جهانی 1955 و 1957 و بازی های المپیک 1956 ملبورن شد تا در زمره پرافتخارترین وزنه برداران تاریخ این رشته قرار گیرد.
پهلوان شایسته ورزش ایران به درخواست اهالی وزنه برداری پاسخ مثبت داد و به منظور کسب امتیاز برای تیم ایران در سن چهل سالگی در بازی های آسیایی 1958 توکیو شرکت کرد و موفق به کسب مدال نقره شد. این آخرین میدان اسطوره وزنه برداری ایران بود.
شادروان نامجو علاوه بر وزنه برداری، استاد مسلم ورزش باستانی بود و در ژیمناستیک، شمشیربازی، شنا، اسکی روی آب و حتی هنرهای رزمی تبحر داشت. در سال 1330، به ریاست فدراسیون ژیمناستیک منصوب شد و در دوران ریاستش، تیم ملی ایران به مقام پنجم رقابت های بین المللی فلورانس ایتالیا دست یافت.
او قهرمانی بااخلاق بود که روح پهلوانی را تا روزی که زنده بود با خود حفظ کرد و یک لحظه ارتباطش با معبود قطع نشد. چندی پیش از وفاتش در مراسمی که به منظور تجلیل از زحمات او برای ورزش ایران برپا شده بود، در حالی که پاهایش دیگر توان تحمل وزنش را نداشت، قرآنی را بردستان خود بلند کرد و جوانان و ورزشکاران را به پیروی و عمل به آن سفارش نمود.
پهلوان محمود نامجو، پس از چندسال مبارزه با بیماری سرطان، در سی ام دی ماه 1368 در تهران دیده از جهان فروبست.
بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
خواندن مشخصات فردي http://kbirb.4umer.com
Admin
Admin
avatar

تعداد پستها : 1496
تاريخ التسجيل : 2008-11-18

پستعنوان: رد: چهره های ماندگار   5/12/2008, 13:50

افتخارات شادروان نامجو
بازی های المپیک (یک مدال نقره و یک مدال برنز)
1948 (لندن، انگلیس): مقام پنجم - با رکورد 5/287 کیلوگرم
1952 (هلسینکی، فنلاند): مدال نقره - با رکورد 5/307 کیلوگرم
1956 (ملبورن، استرالیا): مدال برنز - با رکورد 5/332 کیلوگرم

مسابقه های قهرمانی جهان (سه مدال طلا، یک مدال نقره و دو مدال برنز)
1949 (شونینگن، هلند): مدال طلا - با رکورد 315 کیلوگرم
1950 (پاریس، فرانسه): مدال طلا - با رکورد 310 کیلوگرم
1951 (میلان، ایتالیا): مدال طلا - با رکورد 5/317 کیلوگرم
1954 (وین، اتریش): مدال نقره - با رکورد 5/307 کیلوگرم
1955 (مونیخ، آلمان غربی): مدال برنز - با رکورد 5/312 کیلوگرم
1957 (تهران، ایران): مدال برنز - با رکورد 320 کیلوگرم

بازی های آسیایی (یک مدال طلا و یک مدال نقره)
1951 (دهلی نو، هند): مدال طلا - با رکورد 320 کیلوگرم
1958 (توکیو، ژاپن): مدال نقره - با رکورد 315 کیلوگرم

مسابقه های قهرمانی آسیا (یک مدال نقره)
1957 (تهران، ایران): مدال نقره - با رکورد 320 کیلوگرم

رده بندی مسابقاتی که شادروان نامجو در آن ها حضور داشت
چهاردهمین دوره بازی های المپیک، 1948 لندن - دسته 56 کیلوگرم
1- جوزف دی پییترو (ایالات متحده) با مجموع 5/307 کیلوگرم (105 + 90 + 5/112)
2- جولیان گروس (انگلستان) با مجموع 5/297 کیلوگرم (5/82 + 95 + 120)
3- ریچارد توم (ایالات متحده) با مجموع 295 کیلوگرم (5/87 + 90 + 5/117)
5- محمود نامجو (ایران) با مجموع 5/287 کیلوگرم (5/82 + 5/82 + 5/122)
محمود نامجو با بلند کردن 5/122 کیلوگرم، رکوردهای تازه ای برای حرکت دوضرب جهان و المپیک برپا کرد.

هفتمین دوره مسابقه های وزنه برداری قهرمانی جهان، 1949 شونینگن - دسته 56 کیلوگرم
1- محمود نامجو (ایران) با مجموع 315 کیلوگرم (90 + 5/97 + 5/127)
2- کمال علی محجوب (مصر) با مجموع 295 کیلوگرم (80 + 5/92 + 5/122)
3- جوزف دی پییترو (ایالات متحده) با مجموع 295 کیلوگرم (100 + 5/87 + 5/107)

هشتمین دوره مسابقه های وزنه برداری قهرمانی جهان، 1950 پاریس - دسته 56 کیلوگرم
1- محمود نامجو (ایران) با مجموع 310 کیلوگرم (90 + 95 + 125)
2- رافائل چمیشکیان (شوروی) با مجموع 305 کیلوگرم (5/87 + 5/97 + 120)
3- کمال علی محجوب (مصر) با مجموع 5/297 کیلوگرم (80 + 5/97 + 120)

نهمین دوره مسابقه های وزنه برداری قهرمانی جهان، 1951 میلان - دسته 56 کیلوگرم
1- محمود نامجو (ایران) با مجموع 5/317 کیلوگرم (90 + 5/97 + 130)
2- علی میرزایی (ایران) با مجموع 305 کیلوگرم (95 + 5/92 + 5/117)
3- کمال علی محجوب (مصر) با مجموع 5/292 کیلوگرم (5/82 + 95 + 115)

اولین دوره بازی های آسیایی، 1951 دهلی نو - دسته 56 کیلوگرم
1- محمود نامجو (ایران) با مجموع 320 کیلوگرم (5/92 + 5/97 + 130)
2- علی میرزایی (ایران) با مجموع 5/297 کیلوگرم (5/92 + 90 + 115)
3- پدرو لاندرو (فیلیپین) با مجموع 5/277 کیلوگرم (5/82 + 80 + 115)

پانزدهمین دوره بازی های المپیک، 1952 هلسینکی - دسته 56 کیلوگرم
1- ایوان اودودوف (شوروی) با مجموع 315 کیلوگرم (90 + 5/97 + 5/127)
2- محمود نامجو (ایران) با مجموع 5/307 کیلوگرم (90 + 95 + 5/122)
3- علی میرزایی (ایران) با مجموع 300 کیلوگرم (95 + 5/92 + 5/112)

یازدهمین دوره مسابقه های وزنه برداری قهرمانی جهان، 1954 وین - دسته 56 کیلوگرم
1- باگیر فخرالدین اف (شوروی) با مجموع 315 کیلوگرم (100 + 95 + 120)
2- محمود نامجو (ایران) با مجموع 5/307 کیلوگرم (5/92 + 95 + 120)
3- علی میرزایی (ایران) با مجموع 5/302 کیلوگرم (5/97 + 90 + 115)

دوازدهمین دوره مسابقه های وزنه برداری قهرمانی جهان، 1955 مونیخ - دسته 56 کیلوگرم
1- ولادیمیر استوگوف (شوروی) با مجموع 335 کیلوگرم (5/107 + 100 + 130)
2- چارلز وینسی (ایالات متحده) با مجموع 5/317 کیلوگرم (95 + 5/102 + 120)
3- محمود نامجو (ایران) با مجموع 5/312 کیلوگرم (95 + 95 + 5/122)

شانزدهمین دوره بازی های المپیک، 1956 ملبورن - دسته 56 کیلوگرم
1- چارلز وینسی (ایالات متحده) با مجموع 5/342 کیلوگرم (105 + 105 + 5/132)
2- ولادیمیر استوگوف (شوروی) با مجموع 5/337 کیلوگرم (105 + 105 + 5/127)
3- محمود نامجو (ایران) با مجموع 5/332 کیلوگرم (100 + 5/102 + 130)

سیزدهمین دوره مسابقه های وزنه برداری قهرمانی جهان، 1957 تهران - دسته 56 کیلوگرم
1- ولادیمیر استوگوف (شوروی) با مجموع 345 کیلوگرم (5/107 + 105 + 5/132)
2- علی صفاسنبلی (ایران) با مجموع 5/327 کیلوگرم (100 + 100 + 5/127)
3- محمود نامجو (ایران) با مجموع 320 کیلوگرم (5/97 + 5/97 + 125)

سومین دوره بازی های آسیایی، 1958 توکیو - دسته 56 کیلوگرم
1- شیگئو کوگوره (ژاپن) با مجموع 325 کیلوگرم (95 + 100 + 130)
2- محمود نامجو (ایران) با مجموع 315 کیلوگرم (100 + 95 + 120)
3- آلبرو نوگار (فیلیپین) با مجموع 5/297 کیلوگرم (85 + 5/92 + 120)
بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
خواندن مشخصات فردي http://kbirb.4umer.com
Admin
Admin
avatar

تعداد پستها : 1496
تاريخ التسجيل : 2008-11-18

پستعنوان: رد: چهره های ماندگار   5/12/2008, 13:50

عبدالله موحد (کشتی آزاد) محمد نصیری سرشت (وزنه برداری)
احمد ایزد پناه (دو و میدانی) امامعلی حبیبی (کشتی آزاد)
ابراهیم جوادی (کشتی آزاد) تیمور غیاثی (دو و میدانی)
فریدون شریف زاده (بسکتبال) منصور مهدی زاده (کشتی آزاد)
منصور برزگر (کشتی آزاد) جعفر سلماسی (وزنه برداری)
خسرو حق گشا (دوچرخه سواری) علی باغبانباشی (دو و میدانی)
منوچهر برومند (وزنه برداری) شمس الدین سیدعباسی (کشتی آزاد)
جهانبخت توفیق (کشتی آزاد) هنریک تمرز (وزنه برداری)
نصرالله دهنوی (وزنه برداری) عباس زندی (کشتی آزاد و پهلوانی)
رسول خادم (کشتی آزاد) هادی ساعی (تکواندو)
جلال کشمیری (پرتاب دیسک و ورزنه) پرویز جلایر (وزنه برداری)
محمد علی صنعت کاران (کشتی آزاد) علیرضا سلیمانی (کشتی آزاد)
استاد قاسم فارسی (عکاس)حسین رضازاده (وزنه برداری)
تقی عسگری (شیرجه)علیرضا دبیر (کشتی آزاد)
امیررضا خادم (کشتی آزاد) اسماعیل علم خواه (وزنه‌برداری)
سید محمد رضا انتظاری (دو و میدانی) محمدعلی خجسته پور (کشتی آزاد)
رضا سوخته سرایی (کشتی آزادوفرنگی) مجید احتشام زاده (تنیس روی میز)
جابر خلف زاده (والیبال و والیبال نشسته) ابوطالب طالبی (کشتی آزاد)
علی صفاسنبلی (وزنه برداری) فیروز علیزاده (کشتی فرنگی)
بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
خواندن مشخصات فردي http://kbirb.4umer.com
 
چهره های ماندگار
بازگشت به بالاي صفحه 
صفحه 1 از 1

صلاحيات هذا المنتدى:شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
انجمن فرزندان ایران بزرگ :: تالار ورزش :: بخش ورزش ایرانیان-
پرش به: