الرئيسيةدروازهمكتبة الصورجستجوثبت نامورود

شاطر
 

 فتح بحرین و وادار کردن آنان به دادن خراج(جنوب ايران ساسانی)

اذهب الى الأسفل 
نويسندهپيام
ایران _adminتعداد پستها : 62
تاريخ التسجيل : 2008-12-03

فتح بحرین و وادار کردن آنان به دادن خراج(جنوب ايران ساسانی) Empty
پستعنوان: فتح بحرین و وادار کردن آنان به دادن خراج(جنوب ايران ساسانی)   فتح بحرین و وادار کردن آنان به دادن خراج(جنوب ايران ساسانی) Empty17/12/2008, 06:56

طبری افزوده است در سال 10 هجری پیامبر نامه ای به "منذر ابن ساوی" و "سیبخت" مرزبان هجر بحرین نامه ای نوشت تا آنان را به اسلام دعوت کند . بحرین در طول هزاران سال متعلق به ایران بود . دو تن مرزبان آنجا اسلام را پذیرفتند ولی مجوسان شهر که زرتشتیان بودند و سکنه شهر را تشکیل می دادند مسلمان نشدند و به دستور پیامبر متعهد شدند مبلغ 1 دینار طلا به عنوان جزیه پرداخت کنند(پيروان اديان خدای يكتا بايد برای حفظ جان خود باجی را به عنوان جزيه به پيامبر می پرداختند) . سپس پیامبر دستور مصادره اموال آتشکده های بحرین را داد و زمینهای آنان به تملک مدینه در آمد .

در سال 13 هجری ابوبکر فوت می کند و مشاورش عمر ابن خطاب که دومین مشاور پیامبر بود با وصیت ابوبکر و آرای مردم خلیفه مسلمانان می گردد . جنایاتی که عمر در تاریخ ثبت نمود برای بشریت شگفت انگیز بود . عمر در سال 13 هجری در ماه رمضان راهی فرات جنوبی شد .ولی بخت یار او نبود زیرا سپهسالار ایران به نام بهمن جازویه لشگری بزرگ برای مقابله با وی آماده ساخت . در این نبرد بیش از 4000 عرب کشته شد و فرماندهان و سربازان عربها به بیابانهای گریختند . در همین حین ایران مشغول درگیری های داخلی بود زیرا افسری به نام فیروزان با هواداران خود مشغول نبرد با رستم فرخزاد بود . بهمن جازویه با کمک مهران به یاری رستم شتافتند تا از کودتای داخلی فیروزان که از پارتیان بود خودداری کنند . طبری ذکر میکند : پارتیان بر ضد رستم و پارسی ها بر ضد فیرزوان نبرد میکردند .

عمر با "جریر ابن عبدالله" قراردادی منعقد ساخت تا هر چه زمین در جنوب عراق است و وی بتواند آنان را به نفع اسلام فتح کند یک چهارمش به تملک خود او و افراد قبیله اش در خواهد آمد و بقیه آن به مدینه تعلق دارد . این وعده عمر قبایلی مانند ( اشعر - همدان - نخع - کنده سکون - جز اینها ) را ترقیب کرد تا به سپاه اسلام در جنوب عراق بپوندند و یکی شوند . در نتیجه در سال 15 هجری لشگری عظیم وارد جنوب عراق شد و در نتیجه آبادیها ویران شد و زمینهای کشاورزی با خاک یکسان .


پاينده ايران اهورائی
سرباز كوروش بزرگ
بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
???????
مهمانفتح بحرین و وادار کردن آنان به دادن خراج(جنوب ايران ساسانی) Empty
پستعنوان: رد: فتح بحرین و وادار کردن آنان به دادن خراج(جنوب ايران ساسانی)   فتح بحرین و وادار کردن آنان به دادن خراج(جنوب ايران ساسانی) Empty1/3/2009, 00:18

درباره می سازمت وطن اگرچه با خشت جان خویش
ستون به سقف تو می زنم اگر چه با استخوان خویش
بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
 
فتح بحرین و وادار کردن آنان به دادن خراج(جنوب ايران ساسانی)
بازگشت به بالاي صفحه 
صفحه 1 از 1

صلاحيات هذا المنتدى:شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
انجمن فرزندان ایران بزرگ :: خبرها-
پرش به: