الرئيسيةدروازهاليوميةمكتبة الصورپرسشهاي متداولجستجوليست اعضاگروههاي کاربرانثبت نامورود

شاطر | 
 

 درجست وجوى سيمرغ

اذهب الى الأسفل 
نويسندهپيام
Admin
Admin
avatar

تعداد پستها : 1496
تاريخ التسجيل : 2008-11-18

پستعنوان: درجست وجوى سيمرغ   11/1/2009, 02:29

درجست وجوى سيمرغ

[الهام نداف ]
با شروع فصل سرما و نزديك شدن به بهمن ماه و سى امين سالگرد پيروزى انقلاب اسلامى شمارش معكوس براى ورود به بيست و هفتمين جشنواره بين المللى فيلم فجر آغاز شده است. همان ۱۰ روز هيجان انگيز كه هر سال با بازار داغ فيلم هاى گوناگون سرماى بهمن ماه را بيش از هميشه لذت بخش مى كند.
در حالى كه كمتر از يك ماه به شروع رقابت بيست و هفتم زمان باقى مانده است بيشتر فيلم ها يا در لابراتوارهاى صدا مراحل پايانى را طى مى كنند و يا اين كه روى ميز مونتاژ سر و شكل درست و درمان به خود مى گيرند.بر اساس مقررات جديدى كه امسال وضع شده است فيلمسازانى كه براى تكميل و ارائه فرم تقاضاى شركت در جشنواره اقدام كرده اند مى بايست تا آخر آذر ماه فيلم هايشان را به جشنواره ارسال مى كردند. البته به دليل وجود شرايط ويژه براى ساخت بعضى از فيلم ها به گفته حبيب ايل بيگى مدير روابط عمومى جشنواره فيلم فجر اين تاريخ براى فيلم هاى ارزشمند انعطاف پذير است.
از ميان فيلم هايى كه اعلام آمادگى براى حضور در جشنواره بيست و هفتم كرده اند اخراجى هاى ۲ فيلم پر سر و صداى مسعود ده نمكى در مرحله تدوين و صداگذارى است. عواملى چون فروش اخراجى هاى ۱ و تمام حواشى كه براى كارگردان آن در پى داشت ده نمكى را وادار كرد تا به وسوسه ساخت سرى دو اين سينمايى روى خوش نشان بدهد و پرونده حرف ها و حديث ها را همچنان باز نگه دارد. «تصوير بردارى فيلم تمام شده و در حال انجام مراحل فنى هستيم. بلافاصله بعد از فيلمبردارى تدوين را شروع كرديم اما به دليل جلوه هاى ويژه كامپيوترى سنگينى كه دارد مراحل فنى به سرعت پيش نمى رود.» اين كارگردان درباره متفاوت بودن اين كار نسبت به تجربه قبلى خود توضيح مى دهد: به جرأت مى توانم بگويم اخراجى هاى ۲ كارى كاملاً متفاوت است.درست است كه با فيلمى در ژانر دفاع مقدس مواجهيم اما از نظر موضوع و نوع روايت اين فيلم حرف هاى جديدى براى گفتن دارد.
اگرچه ده نمكى از رسيدن فيلم به جشنواره امسال مطمئن نيست اما صداگذارى و ساخت موسيقى همزمان با تدوين آن در حال انجام است.او براى نمايش اخراجى هاى ۲ قالبى در ذهن دارد كه به دنبال عنوانى مناسب براى آن است.قالبى كه به چرايى حضور اين فيلم به رغم حاشيه هايى كه به همراه داشت پاسخ مى دهد.
علاوه بر اخراجى هاى ۲ چهار فيلم ديگر به نام هاى آن سوى رودخانه، به كبودى ياس، ملك سليمان و كودك و فرشته نيز با رويكرد ارزشى و دفاع مقدس حضور خواهند داشت.
به نظر مى رسد درميان اين ۵ فيلم، اخراجى هاى۲ و ملك سليمان آخرين ساخته شهريار بحرانى شانس بيشترى براى گرد و خاك كردن در جشنواره بيست و هفتم داشته باشند.
ملك سليمان از آن دسته فيلم هاى تاريخى بود كه فيلمبردارى آن تيرماه ۸۶ شروع شد و بنا به دلايلى چون مشكلات مالى مدتى متوقف شد. حدود يك ماه پيش تدوين اين فيلم به پايان رسيد. از نكات قبل توجه اين پروژه عظيم تاريخى اين است كه لئو يكى از افراد گروه جلوه هاى ويژه ارباب حلقه ها با امكانات بسيار بالا ۶۰۰ پلان اين فيلم را آماده مى كند و پان چان هم ساخت موسيقى آن را عهده دار است.عوامل فنى اين فيلم در كنار داستان جذاب آن مى تواند برگ برنده اى براى حضور اين فيلم در جشنواره باشد.
اعلام آمادگى كارگردان هايى چون واروژ كريم مسيحى بعد از سال ها دورى از عرصه سينما،بهرام بيضايى و بهروز افخمى در كنار جوان هايى كه براى اولين بار با سوژه هاى ناب قصد دارند حضور مؤثرى داشته باشند مى تواند از نكات جالب توجه جشنواره امسال باشد. همين مسئله مى تواند تنوع جشنواره بيست و هفتم را بيش از جشنواره بيست و ششم كند. ترديد دومين ساخته واروژ كريم مسيحى است كه بعد از ۱۷ سال دوباره روى خوش به سينما نشان داده است. اين كارگردان در دومين ساخته خود از چهره ها و ستاره هايى چون بهرام رادان، ترانه عليدوستى ، مهتاب كرامتى و حامد كميلى استفاده كرده است و اين روزها على صمد پور ساخت موسيقى ترديد را بر عهده گرفته است. به گفته كريم مسيحى ترديد برداشتى آزاد از نمايشنامه هملت است كه حالا در يك قالب سينمايى به تصوير كشيده مى شود.
بهرام بيضايى با وقتى همه خوابيم بعد از ۸سال مى خواهد حضورش را درسينما تثبيت كند. بيضايى كه در اين مدت دورى از عرصه سينما ۲ تئاتر موفق را روى صحنه برده است امسال با بازيگرانى چون مژده شمسايى، حسام نواب صفوى و شقايق فراهانى براى حضور در جشنواره بيست وهفتم اعلام آمادگى كرده است.
سوپر استار آخرين ساخته تهمينه ميلانى قرار است بعد از نمايش در جشنواره امسال همزمان با عيد نوروز در سينماها اكران شود. با اينكه مدت ها از ساخت نهايى فيلم مى گذرد اما ميلانى ترجيح داده تا شانس خودش را در جشنواره بيست و هفتم امتحان كند. حضور بازيگرانى چون شهاب حسينى، افسانه بايگان و نسرين مقانلو در كنار رضا رشيدپور از مسائلى است كه باعث جنجال برانگيزى اين فيلم در طول ساخت شد. ميلانى درباره احتمال موفقيت فيلمش در جشنواره مى گويد: من براى هر دو فيلمم يعنى «تسويه حساب» و «سوپر استار» فرم پر كرده ام اين كه هيأت انتخاب با حضور فيلم هاى من در جشنواره موافقت مى كنند يا خير اطلاعى ندارم اما فكر مى كنم.
قانون جديد و مهلت ارائه فيلم ها امسال باعث شد كه بيشتر كارگردان ها به مراحل توليد سرعت بيشترى ببخشند و دغدغه آماده شدن فيلم هايشان را بيشتر از سال هاى گذاشته داشته باشند. پرويز شهبازى از جمله اين كارگردان هاست كه احتمال حضورش با فيلم عيار ۱۴ در جشنواره امسال مى رود. او كه به دليل نياز به بارش برف در منطقه فيروزكوه تصوير بردارى سكانس پايانى فيلمش انجام نشده بود، معتقد است: اين قانون فوق العاده است اما خيلى از فيلم ها به اين تاريخ نمى رسند. استاندارد بودن يك جشنواره را چنين قوانينى مشخص مى كند اما نياز به زمان دارد كه اين مسئله بين فيلمساز هاى ما جا بيفتد. واقع بينانه و منطقى اين است كه آخر دى ماه را آخرين مهلت اعلام مى كردند.
به گفته شهبازى عيار ۱۴ با حداكثر سرعت در توليد، خوشبينانه اواخر دى ماه آماده نمايش است.او بسيار مايل است كه اولين نمايش فيلمش در جشنواره امسال باشد.
در ميان فيلم هاى آماده نمايش امسال هستند كارگردان هايى كه از حضور فيلمشان در جشنواره اطلاع چندانى ندارند. مدت هاست كه فيلم «صداها» ساخته فرزاد موتمن آماده است اما خود او هنوز از ارائه اين فيلم به جشنواره بيست و هفتم اطلاع چندانى ندارد: نمى دانم تهيه كننده چه تصميمى براى صداها اتخاذ كرده است. اگر براى ورود اين فيلم به جشنواره امسال اقدام كنند احتمالاً من امسال با دو فيلم شركت خواهم كرد.
ظاهراً در اين مدت اندك تا شروع جشنواره كارگردانى فيلم جديدى به موتمن پيشنهاد شده است هر چند كه او به رسيدن اين فيلم به جشنواره اميدوار نيست.
بيشتر فيلم هاى امسال مضامين درام را به تصوير مى كشند. اما پستچى سه بار در نمى زند ساخته حسن فتحى از اين ويژگى مبراست. در هر طبقه هم بازيگرانى چون محمد رضا فروتن و باران كوثرى، پانته آ بهرام و امير جعفرى، على نصيريان و رويا تيموريان دو به دو بازى مى كنند.
اما از پركارهاى جشنواره امسال مى توان به محمد رضا فروتن با سه فيلم و ترانه عليدوستى با دو فيلم اشاره كرد.
در يك نگاه اجمالى مى توان گفت بيشتر فيلم هايى كه در سال ۸۷ پروانه توليد گرفته و براى حضور در بيست و هفتمين جشنواره بين المللى فيلم فجر برنامه ريزى كرده بودند مراحل فنى را طى مى كنند اما اين كه هيأت انتخاب چه فيلم هايى را براى نمايش انتخاب مى كند مسئله اى است كه بزودى روشن مى شود و آن وقت است كه مى توان قضاوت مناسب ترى درباره كيفيت جشنواره بيست و هفتم داشت.
بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
خواندن مشخصات فردي http://kbirb.4umer.com
 
درجست وجوى سيمرغ
بازگشت به بالاي صفحه 
صفحه 1 از 1

صلاحيات هذا المنتدى:شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
انجمن فرزندان ایران بزرگ :: نامداران امروز ایران زمین-
پرش به: